Beisbola vēsture

Mūsdienu beisbols, tāds, kādu mēs to pazīstam šodien, radās Amerikā, 18.gadsimtā. Beisbols izveidojies no senās angļu spēles “rounders”. Sākumā beisbolu pārsvarā spēlēja bērni. 18.gadsimta otrajā pusē sākās beisbola tālāka attīstība, un radās pirmās amatieru komandas. 1869.gadā, ASV pilsētā Sinsinati, tika nodibināts pirmais profesionālais beisbola klubs – “Cincinnati Red Stockings”. Savas darbības sākumā tas spēlēja vairākus mačus ar vietējām pusprofesionālajām un amatieru komandām. Jaundibinātais profesionāļu klubs palika nepārspēts. Tālākajos gados beisbola popularitāte strauji auga, un amerikāņu avīzes nodēvēja beisbolu par “nacionālo izklaidi” un “nacionālo spēli”. 1871.gadā izveidojās pirmā beisbola līga. Tā saucās “Nacionālā Asociācija”. Jau pēc 4 gadiem tā beidza pastāvēt. 1876.gadā izveidoja “Nacionālo Līgu”, kura pastāv vēl šodien. Kopā ar 1901.gadā izveidoto “Amerikas Līgu” tā veido MLB līgu. 18.gadsimta beigās aktīvi izveidojās arī citas līgas, bet tās visas agri vai vēlu izjuka. Nacionālā Līga un Amerikas Līga “izdzīvoja” un kā jau minēju, vēl šodien ir MLB sastāvdaļas.

Beisbols kļuva populārs arī citās valstīs. Pirmā valsts, kur šī amerikāņu spēle izplatījās, ir ASV lielais kaimiņš Kanāda. 1877.gadā tika izveidota “Starptautiskā Līga” (International League), kur piedalījās komandas no abām valstīm. Kaut arī beisbols Kanādā kļuva populārs ļoti ātri, amerikāņi Kanādas komandu neiekļāva savā Nacionālajā līgā līdz pat 1969.gadam, kad Monreālas “Expos” pievienojās Nacionālajai līgai ar mērķi paplašināt MLB. 1977.gadā Toronto “Blue Jays” pievienojās Amerikas līgai. Šī komanda kļuva par MLB čempioniem 1992. un 1993.gadā, un vēl joprojām ir vienīgā komanda ārpus ASV, kurai izdevies iegūt čempiontitulu. 2004.gadā “Expos” komanda pārcēlās uz Vašingtonu un tagad pazīstama kā “Nationals”.

Pirmā beisbola līga ārpus ASV un Kanādas izveidojās Kubā. Šajā valstī ir ļoti bagātas beisbola tradīcijas un kopš 20.gadsimta 30.gadiem, kad sākās spēles starp valstsvienībām, Kubas nacionālā komanda ir viena no spēcīgākajām pasaulē. Starp abiem pasaules kariem, arī citās valstīs sāka veidot profesionālās līgas. 1922.gadā Nīderlandē izveidoja pirmo beisbola līgu Eiropā, 1934.gadā beisbola līgu dibināja arī Austrālijā, arī Āzija sagaidīja savu līgu – 1936.gadā Japānā. 1938.gadā Karību jūras salās izveidojās jau vēlviena līga – savs nacionālais čempionāts bez Kubas bija arī Puertoriko. Pēc 2.pasaules kara beisbola popularitātes sprādziens bija vērojams arī starp latīņamerikāņu tautām – 1945.gadā līgas izveidoja Meksika un Venecuēla. 1951.gadā sekojot savu kaimiņu Kubas un Puertoriko piemēram, savu čempionātu izveidoja arī Dominikānas Republika. Izplatība turpinājās arī Āzijā – profesionālā beisbola līgas izveidojās Korejā (1982.gadā), Taivānā (1990.gadā), un Ķīnā (2003.gadā).

Mūsdienās beisbola komandas pasaulē jau ir tūkstošiem. Arī Latvijā beisbols pamazām iegūst popularitāti. No 2003.gada notiek Latvijas čempionāts beisbolā. Plānots, ka 2007.gadā piedalīsies 8 komandas.

Beisbols Olimpiskajās spēlēs.

2005.gada jūlijā, 117.Starptautiskās Olimpiskās Komitejas kongresā tika nolemts, ka 2012.gada vasaras spēlēs Londonā beisbola un softbola turnīrs netiks rīkots. Softbols ir beisbolam līdzīga spēle. Galvenā atšķirība ir tā, ka softbolu spēlē arī sievietes. Līdz ar to tas kļuvis par otro sporta veidu olimpiādes vēsturē, kas ticis izslēgts no olimpisko sporta veidu saraksta. 1936.gadā no Olimpiskās programmas tika izslēgts polo. 2008.gada OS Pekinā beisbols un softbols vēl tiks spēlēts, un ir lielas iespējas, ka šie sporta veidi atgriezīsies 2016.gada Olimpiskajās spēlēs.

Daudzās olimpiādēs beisbols ir bijis kā demonstrēšanas sports, tāpat kā motosports, amerikāņu futbols, lakross, austrāliešu futbols, boulings, džudo, sambo, taekvondo, hokejs uz skrituļslidām, un daudzi, daudzi citi sporta veidi, kuri vēl nav tik ļoti attīstījušies, lai iekļūtu olimpiskajā programmā kā olimpiskie sporta veidi. Kopš beisbolu uzņēma kā olimpisko sporta veidu, ir notikuši 4 olimpiskie beisbola turnīri.

Olimpisko medaļu ieguvēji beisbolā:

1992.gads, Barselonā.

1. vieta (zelts) – Kuba
2. vieta (sudrabs) – Ķīniešu Taipeja
3. vieta (bronza) – Japāna

1996.gads, Atlantā.

1. vieta (zelts) – Kuba
2. vieta (sudrabs) – Japāna
3. vieta (bronza) – ASV

2000.gads, Sidnejā.

1. vieta (zelts) – ASV
2. vieta (sudrabs) – Kuba
3. vieta (bronza) – Dienvidkoreja

2004.gads, Atēnas.

1. vieta (zelts) – Kuba
2. vieta (sudrabs) – Austrālija
3. vieta (bronza) – Japāna

Olimpiskajam beisbola turnīram kvalifikācija notiek šādi: olimpiādes rīkotājvalsts turnīram kvalificējas automātiski, pārējās 7 vietas tiek noskaidrotas katra kontinenta kvalifikācijas turnīrā. Amerikai tiek pirmās 2 kvalifikācijas turnīra vietas, Eiropai 1, Āzijai 1. Atlikušās trīs vietas tiek noskaidrotas īpašā turnīrā, kas tiek rīkots pēc kontinentu kvalifikācijas turnīriem. Tajā piedalās Amerikas kvalifikācijas turnīra 4. un 5.vieta, Eiropas 2. un 3.vieta, Āzijas 2. un 3.vieta, Āfrikas 1.vieta un arī Okeānijas 1.vieta.

MLB.

MLB (Major League Baseball) ir pagaidām spēcīgākā profesionālā beisbola līga pasaulē. Līdzīgi kā citās Amerikas profesionālā sporta līgās (NBA, NHL, NFL u.c.) , MLB apvieno divas līgas jeb konferences. Tās saucas Nacionālā līga (National League) un Amerikas līga (American League).

MLB regulārā sezona sākās marta beigās vai aprīļa sākumā, un beidzas septembra beigās vai oktobra sākumā. Februārī un marta sākumā notiek „spring training”, kur komandas gatavojās sezonai. Notiek dažādas treniņnometnes un pārbaudes spēles. Pēc regulārās sezonas notiek play-off, oktobra beigās notiek pati MLB kulminācija – „World Series”. „World Series” ir MLB finālturnīrs, kur sacenšas komandas, kuras izturējušas play-off kārtu. Lai arī pēc nosaukuma izklausās, ka šajā turnīrā vajadzētu piedalīties komandām ne tikai no Amerikas, tā tas nav. Amerikāņi domā, ka tā komanda, kas iegūst MLB čempionu titulu, iegūst arī pasaules spēcīgākās komandas titulu. Jāatzīst, ka taisnība tomēr viņiem ir.

MLB piedalās 30 komandas. Nacionālajā līgā ir 16 komandas, Amerikas līgā – 14 komandas. Katra līga (konference) ir sadalīta 3 divīzijās. Katras komandas regulārā sezona sastāv no 162 spēlēm. Pēc regulārās sezonas, play-off iekļūst 8 komandas. Katras divīzijas uzvarētāja, un atlikušās 2 iegūst komanda, kas ieguva „wild-card”. „Wild-card” iegūst divas labākās divīziju 2.vietu ieguvējas. Komandas izspēlē 3 play-off kārtas, un tad labākās komandas sacenšās MLB finālā – „World Series”.

MLB komandas:

Nacionālā Līga.

Austrumu divīzija.
Atlantas „Braves”
Floridas „Marlins”
Ņujorkas „Mets”
Filadelfijas „Phillies”
Vašingtonas „Nationals”

Centrālā divīzija.
Čikāgas „Cubs”
Sinsinati „Reds”
Hjūstonas „Astros”
Milvokī „Brewers”
Pitsburgas „Pirates”
Sentluisas „Cardinals”

Rietumu divīzija.
Arizonas „Diamondbacks”
Kolorado „Rockies”
Losandželosas „Dodgers”
Sandiego „Padres”
Sanfrancisko „Giants”

Amerikas Līga.

Austrumu divīzija.
Baltimoras „Orioles”
Bostonas „Red Sox”
Ņujorkas „Yankees”
Tampabejas „Devil Rays”
Toronto „Blue Jays”

Centrālā divīzija.
Čikāgas „White Sox”
Klīvlendas „Indians”
Detroitas „Tigers”
Kanzassitijas „Royals”
Minesotas „Twins”

Rietumu divīzija.
Anaheimas „Los Angeles Angels”
Ouklendas „Athletics”
Sietlas „Mariners”
Teksasas „Rangers”

Izmantotie resursi:
wikipedia.org
www.beisbolabaroni.lv
Autors – Reebok – datums 2. marts – 2007.gads

One thought on “Beisbola vēsture

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Connect with Facebook